Styl shabby chic niezmiennie inspiruje miłośników trendów. Urządzonym zgodnie z jego założeniami wnętrzom trudno odmówić charakteru i klasy. Czym wyróżnia się ten trend, jakie są jego cechy charakterystyczne? Jak go wprowadzić do własnego mieszkania i jakie tapety idealnie go uzupełnią? Na te pytania odpowiadamy we wpisie – przeczytaj go i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat shabby chic.
Shabby chic, czyli stylowy powiew przeszłości we wnętrzu. Ten trend od lat nie ma sobie równych!
Styl shabby chic to jeden z mocniejszych trendów, który konsekwentnie zjednuje sobie zainteresowanie ludzi na całym świecie. Nie jest nowinką z Pinteresta, która szybko traci na znaczeniu, nie jest też zjawiskiem, które na siłę promują styliści wnętrzarskich katalogów. Ta estetyka po prostu jest ceniona i wszystko wskazuje na to, że szybko się to nie zmieni. Za shabby chic przepadają przede wszystkim miłośnicy dobrze rozumianej klasyki oraz stylowego vintage, a także ci, którzy w otoczeniu nowoczesnego anturażu po brzegi wypełnionego designerskimi meblami i dodatkami prosto z topowego salonu czują się co najmniej nieswojo.
Jesteś zainteresowany tematem? Chcesz bezbłędnie rozpoznawać wnętrza w stylu shabby chic i wprowadzić ten trend pod własny dach? Czytaj dalej i dowiedz się, czym charakteryzuje się shabby chic, jak wyczarować aranżację zgodnie z jego zasadami i jakie tapety doskonale ją uzupełnią.
Tapeta na ścianę - STENCIL ART
Czym się charakteryzuje styl shabby chic? Rozkładamy go na czynniki pierwsze
Charakter stylu shabby chic łatwo pojąć, tłumacząc samą jego nazwę. Z języka angielskiego “shabby” oznacza mniej więcej tyle, co “brudny”, “wytarty”, a nawet “zdezelowany”. Z kolei “chic” to nic innego jak “szyk”. Po dodaniu tych dwóch składników zyskujemy jedyny w swoim rodzaju rezultat: niewymuszoną elegancję, którą budują elementy autentycznie vintage lub tylko celowo postarzane. Ważna w tej estetyce jest paleta kolorów oraz używane do aranżacji materiały. Dla shabby chic typowe są pastele: biel, krem, beż, jasny błękit, pudrowy róż, jasna szarość. Powinny kojarzyć się z pocztówką sprzed lat, najlepiej taką, która lekko wyblakła.
A materiały? To przede wszystkim bielone, często również przecierane drewno, jasne, naturalne tekstylia, szkło i emaliowany metal z charakterystycznymi odpryskami tworzą zjawiskową atmosferę, w której można się poczuć przytulnie i bezpiecznie – trochę jak w mieszkaniu stylowej cioci, która jak nikt inny ma gust i artystyczną żyłkę.
Tapeta na ścianę - SMOKEY LANDSCAPE
Jak wprowadzić styl shabby chic do swojego wnętrza? Oto jak możesz urządzić piękną przestrzeń!
Aranżacja w stylu shabby chic nie wymaga może wiele wysiłku, ale na pewno – konsekwencji. Jeśli chcesz osiągnąć efekt WOW i zminimalizować ryzyko niespójności czy przypadkowości, wyeliminuj wszystko, co kojarzy się z krzykliwą nowoczesnością. Wnętrze salonu, sypialni czy jadalni shabby chic musi być jasne, świetliste, romantyczne i gustowne.
Pomaluj ściany na jasno lub połóż na nich jedną z tapet shabby chic, o których więcej dowiesz się za chwilę. Postaw na pastelowy dywan i zasłony w oknach, dobierz tapicerowane meble o finezyjnym kształcie (na przykład szykowną otomanę, wygodny fotel i pufę do kompletu). Nie zapomnij o stoliku kawowym, drewnianej komodzie z przetarciami i dodatkach w rodzaju lampy ze zdobieniem decoupage, lustra w bielonej ramie, kryształowego żyrandolu.
Tapety shabby chic – dekoracje, które wyglądają doskonale w “postarzanym” otoczeniu
Wnętrza shabby chic ciekawie uzupełnią odpowiednie tapety, podbijające nastrój przytulności i szyku. Musisz jednak starannie przemyśleć ich dobór, bo nie wszystkie zgrają się z postarzanymi meblami czy dywanem stylizowanym na vintage.
- W pomieszczeniach o użytkowym charakterze, w których chcesz wprowadzić elementy shabby chic, na przykład w kuchni czy w przedpokoju, wybierz tapetę w białą cegłę, która będzie stosownym tłem dla inspirowanych przeszłością szaf, szafek, komód czy toaletek.
- Idealna propozycja tapety shabby chic do salonu, w którym klasyka spotyka się z nutką retro? Wybierz tapety w róże, ale koniecznie takie o stonowanej kolorystyce. VINTAGE ROSES BOARDS to dekoracja doskonała w tym kontekście – motyw starych desek w połączeniu z lekko wytartymi różami jak z serwetki do decoupage to kwintesencja tej estetyki.
Tapeta na ścianę - VINTAGE ROSES BOARDS
- W sypialni możesz zastosować tapetę shabby chic, która nawiązuje do innego, siostrzanego stylu: prowansalskiego. Tapeta w lawendę to dekoracja, która wyczaruje atmosferę sprzyjającą odprężeniu, a jednocześnie pięknie uzupełniającą aranżację z bielonymi meblami i lnianymi tekstyliami.
- Tapety shabby chic mogą mieć też desenie geometryczne, ale zrezygnuj ze wzorów o matematycznej precyzji i konkretnym charakterze. Tu też wszelkiego rodzaju przecierania, postarzania czy brak wyraźnych granic będą na wagę złota. Doskonałym przykładem jest tapeta RUSTY HERRINGBONE, która tworzy złudzenie ściany pokrytej deseczkami odzyskanymi ze starych mebli.
Tapeta na ścianę - RUSTY HERRINGBONE
- Kolejny dobry wybór w kontekście tapet shabby chic to dekoracje z motywem akwarelowych przejść kolorystycznych typu ombre. Tapeta ścienna WATERCOLOR MINT to propozycja, która w połączeniu z designerskimi meblami może miałaby typowo nowoczesny charakter, a jednak w otoczeniu mebli jak sprzed lat nabiera retro uroku.
Tapeta na ścianę - WATERCOLOR MINT
Nasza wskazówka? Warto wiedzieć, że tapeta jako sposób wykończenia pokoju, wpisuje się perfekcyjnie w stylistykę shabby chic. Z tego powodu nie musisz się ograniczać do stosowania ich na jednej ścianie. Kwiatowy deseń jako tło dla jasnych obramowań okiennych, futryn i mebli w bieli? To kierunek, w jakim zmierzają miłośnicy estetyki shabby chic!
Jakich tapet unikać we wnętrzach shabby chic?
Wiesz już, jakie tapety shabby chic sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach, które mają urzekać atmosferą vintage. Dla upewnienia podsumujmy, jakich wzorów na ścianach unikać, żeby nie zepsuć starannie planowanego efektu.
- Tapety i fototapety w nowoczesne motywy, zarówno odważne, geometryczne czy abstrakcyjne printy, ale też realistyczne nadruki z krajobrazami czy postaciami ludzkimi nie będą dobrym pomysłem.
- Lepiej unikać dekoracji w mocnych kolorach: ciemnych, neonowych czy po prostu wyrazistych. Takie barwy należą do zupełnie innego estetycznie świata i mogą zaburzyć harmonię, na której opiera się shabby chic.
- Z tego samego powodu unikaj kontrastów, nawet jeśli sam kolor znajduje się “w kluczu”. Zbyt ciemne brązy czy przybrudzone róże to niewłaściwy kierunek – lepsze będą odcienie jakby przyprószone kurzem, spatynowane.
- Chociaż łączenie różnych wzorów tapet to popularny trend, w przypadku wnętrz shabby chic tapetę lepiej stosować pojedynczo – na wszystkich ścianach lub tylko na jednej.
Jak mogłeś się dowiedzieć z naszego poradnika, styl shabby chic jest chętnie wybierany przez wielbicieli estetyki vintage i aranżacji wnętrz z duszą – szykownych, ale osadzonych w klasyce, a nie nowoczesnym designie. Jeśli podoba Ci się takie podejście do urządzania mieszkania, wybierz tapety shabby chic, które pięknie zgrają się z postarzanymi czy bielonymi meblami. Odkryj ich szeroki wybór w naszej ofercie, w której znajdziesz propozycje do salonu, sypialni, jadalni i nie tylko.