Choose a searcher
★ dostawa gratis od 299zł
5 niezbędnych akcesoriów do montażu tapety na ścianę

5 niezbędnych akcesoriów do montażu tapety na ścianę

Sposobów na wykończenie ścian jest wiele. Farba to najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Jednak bardzo popularne są także tapety. Mają bardzo wiele zalet.

Należy do nich mnogość kolorów i wzorów, dzięki czemu można je dopasować do każdego pomieszczenia, jak tapety do przedpokoju czy tapety do kuchni. Tapeta jest szczególnie dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego. Kilkulatki lubią malować po ścianie, a zmiana aranżacji, czy to z tego powodu, czy z powodu dorastania dziecka jest znacznie prostsza, bo wystarczy zerwać tapetę i przykleić nową. Montaż tapety nie jest trudny, ale warto pamiętać o pewnych szczegółach oraz odpowiednich akcesoriach, aby poszedł gładko, a tapeta utrzymała się na ścianie, jak najdłużej.

Czego potrzebujesz, aby prawidłowo zamontować tapetę?

Montaż tapety jest na tyle łatwy, że jest w stanie sobie z nim poradzić każda osoba, nawet taka, która robi to po raz pierwszy. Jednak warto wiedzieć pewne rzeczy, zanim się za to zabierzesz. Przede wszystkim musisz kupić wszystko, co będzie Ci potrzebne. Oczywiście nie założysz na ściany tapety bez… tapety. Trzeba wybrać odpowiedni wzór i kolor, który należy dopasować do całej aranżacji wnętrza, a także do swoich upodobań lub dziecka, jeśli wybierasz tapetę do pokoju dziecięcego. Różne są też rodzaje tapet – papierowe, flizelinowe, winylowe, fototapety. Warto zapoznać się więc z charakterystyką każdego rodzaju, aby wybrać najlepszy dla siebie.

  • Przed montażem tapety trzeba przygotować podłoże.
  • Odpowiednie przygotowanie ściany pozwoli na porządne przyklejenie tapety, bez obaw o to, że się zaraz odklei. Należy przede wszystkim oczyścić ścianę z wszelkich starych tapet, farb czy innych okładzin.
  • Następnie trzeba wyrównać ścianę, która po usuwaniu starych okładzin może być zniszczona.
  • Może więc przydać Ci się tak zwany tynk w rolce, czyli papier gładziowy. Służy jednocześnie do wyrównywania powierzchni, przez co materiał się nie kurczy i nie dochodzi do odstawiania brzegów tapety.
  • Przed klejeniem tapety trzeba też pamiętać o usunięciu ze ścian elementów montażowych, takich jak kołki rozporowe, śruby, haczyki czy wkręty. Po zamontowaniu tapety można ostrożnie wykonać otwory i ponownie zamontować takie elementy.
  • Oczywiście, zanim zaczniesz montować tapetę, przygotuj sobie także strój, który bez obaw będziesz mógł poplamić klejem oraz osłonę na meble, aby ich nie pobrudzić. Może też przydać Ci się maseczka, abyś nie wdychał drażniących oparów kleju.

Tapeta na ścianę - WAVES OF SUN

Tapeta na ścianę - WAVES OF SUN

Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne do montażu tapety na ścianę?

Po zakupie tapety i przygotowaniu ściany trzeba zadbać jeszcze o akcesoria do tapet potrzebne do wykonania wszystkich niezbędnych czynności. Tapetę trzeba wymierzyć, odpowiednio przyciąć, a dopiero potem można ją przykleić. Nie jest to trudne, ale wymaga kilku akcesoriów. Jakie są niezbędne narzędzia do tapetowania, które musisz mieć, by zrobić to prawidłowo?

1. Wałek gumowy

Wałek służący do dociskania tapet jest niezwykle przydatnym narzędziem wykorzystywanym po nałożeniu tapety na ścianę. Przez to, że jest wykonany z gumy, z łatwością rozprowadza klej, który znajduje się pod materiałem, a także umożliwia eliminację wszelkich powstałych pod nią pęcherzyków powietrza. Pozwala to w szybki sposób poprawić trwałość tapety — zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będzie odstawać od ściany lub dojdzie do jej przerwania przez znaczną ilość kleju, a dodatkowo wpływa na walory wizualne. Tapeta, zyskuje gładkość i jest wyrównana.

2. Nóż do tapet

Jeszcze przed zakupem tapety, należy dokładnie wymierzyć ściany, aby wiedzieć, ile tapety kupić. Warto kupić nieco więcej niż wymierzysz, bo część oczywiście odpadnie. Przed klejeniem trzeba wymierzyć odpowiednie fragmenty tapety i je wyciąć. Do tego potrzebne jest właśnie nóż do tapet. Ponadto noże są niezbędne, aby przyciąć tapety w odpowiedni sposób do obklejenia trudniejszych miejsc i zakamarków, takich jak przestrzenie wokół drzwi, okien, czy takich elementów jak elektryczne gniazdka, czy włączniki.

NÓŻ DO TAPET - PREMIUM

NÓŻ DO TAPET - PREMIUM

3. Miara zwijana do precyzyjnego cięcia

Aby odmierzyć odpowiednie fragmenty tapety, niezbędna jest miara. Dokładne wymierzenie i precyzyjne cięcie jest bardzo istotne w przypadku tapetowania powierzchni wokół drzwi i okien oraz elementów zamontowanych na stałe w ścianie, których nie można zdemontować przed nałożeniem tapety. Miara przyda się nie tylko do samego wymierzenia odpowiednich fragmentów. Przykładając miarę do tapety, ułatwisz sobie cięcie. Będzie dzięki temu proste i precyzyjne.

4. Listwa do przycinania tapet

Sprawny montaż jest możliwy dzięki użyciu właściwych narzędzi. Listwa do docinania tapet umożliwia estetyczne i równomierne przycięcie tapety w wybranym miejscu. Pozwala na docięcie tapety przy listwie i krawędziach ścian. Wykonana ze stali nierdzewnej z podziałką metryczną zapewni skuteczne wykończenie urządzanego wnętrza — przy zaoszczędzeniu sporej ilości czasu.

5. Rakla do szpachlowania tapety

Rakla jest idealnym narzędziem do szpachlowania tapet. Służy przede wszystkim do wygładzenia powierzchni tapety oraz usuwa pęcherzyki powietrza. Podczas używania na tapecie, która dopiero zostało świeżo powieszona, najlepiej rozpocząć od środka papieru i kierować się na zewnątrz, w celu zapobiegnięcia tworzenia się kolejnych nierówności tapety. Odpowiednie użycie rakli znacznie skraca czas montażu.

Jakie akcesoria pomogą Ci uniknąć błędów podczas montażu tapety na ścianę?

Mimo że klejenie tapety jest dość łatwą czynnością, z którą każdy, nawet bez doświadczenia, powinien dać sobie radę, nie jest trudno o popełnienie błędów, które wpłyną zarówno na estetykę, jak i wytrzymałość tapety.

Podstawowym błędem jest zły dobór samej tapety czy kleju. Błędem jest skupianie się przy wyborze na samych aspektach wizualnych, czyli kolorze i wzorach. Trzeba zwrócić uwagę na kluczowe parametry tapet. Należy je dopasować odpowiednio do pomieszczenia i np. do kuchni czy łazienki, tapeta musi być wodoodporna. To samo dotyczy kleju. Również trzeba dobrać go odpowiednio do wnętrza, ale także do rodzaju tapety.

Niezwykle częstym błędem jest również nieprawidłowe wymierzenie pomieszczenia. Musi to być staranne i precyzyjne, aby przypadkiem nie kupić zbyt mało tapety. Aby uniknąć tego błędu, warto zainwestować w dobrą miarę.

Następny częsty błąd, to złe przygotowanie ściany pod tapetę. Niedokładne oczyszczenie czy pozostawienie nierówności sprawi, że tapeta nie będzie się dobrze trzymać i łatwo się zniszczy. Dlatego niezbędne są akcesoria pomagające przygotować ścianę, a więc skrobaki do usunięcia starych okładzin czy farb, szpachle do nałożenia gładzi lub papier gładziowy.

Kolejna bardzo istotna rzecz to tapetowanie w trudno dostępnych miejscach oraz wokół drzwi i okien. To wymaga naprawdę dużej precyzji i może sprawić nieco problemów, zwłaszcza niedoświadczonej osobie.

Każdy, kto bierze się za nakładanie tapety po raz pierwszy, zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy prawidłowe będzie tapetowanie od okna, czy do okna. Otóż zawsze zaczynać należy od okna, czyli „od źródła światła”.

Przede wszystkim jednak, aby uniknąć błędów przy montażu, należy dokładnie przeczytać instrukcję oraz zalecenia producenta tapety, zanim przystąpi się do pracy. W razie niepewności można znaleźć kogoś do pomocy, kto wie, czym jest profesjonalne tapetowanie. We dwoje zawsze będzie łatwiej i weselej.

Tapeta na ścianę - FOREST HEAD

Tapeta na ścianę - FOREST HEAD

Jakie dodatkowe akcesoria warto mieć pod ręką, aby ułatwić sobie pracę przy montażu tapety?

Zawsze warto pomyśleć o tym, jak ułatwić sobie pracę. Szczególnie osobom początkującym, przydadzą się pewne ułatwienia czy usprawnienia w postaci dodatkowych akcesoriów, dzięki czemu montaż przebiegnie szybciej i sprawniej. Przede wszystkim bardzo przydatna jest drabina. Pozwoli ona dosięgnąć ściany pod sufitem i przygotować ją oraz przykleić tam tapetę i ją wyrównać. Przydadzą się także akcesoria ochronne – nie tylko strój i rękawice, ale także folia na meble i inne elementy wyposażenia. Dzięki temu po wszystkim będzie mniej sprzątania.

Najtrudniejsze jest wycięcie brytów i późniejsze przycinanie nadmiarów po przyklejeniu tapety do ściany. W przypadku rodzaju tapety wymagającego nakładania kleju na nią potrzebne jest miejsce na jej rozłożenie. Do samego cięcia też trzeba ją rozłożyć. Niezbędne jest więc miejsce na podłodze, a jak nie, można też kupić specjalny stół do tapet. Ponadto przydadzą się dodatkowe narzędzia do precyzyjnego pomiaru i cięcia. O ile bryty można ucinać nożyczkami, o tyle obcinanie nadmiarów po przyklejeniu tapety na ścianę, będzie znacznie łatwiejsze za pomocą specjalnego nożyka.

Do sprawdzenia równości ściany, a także przyklejonej tapety, może przydać się także poziomica, która ułatwi precyzyjne tapetowanie. Klej do tapety najlepiej rozrobić w plastikowym wiaderku z mieszadłem. Warto też mieć ołówek do naniesienia oznaczeń na ścianę czy tapetę, co ułatwi cięcie oraz dopasowanie. Pamiętaj jednak, że w razie czego możesz poprawić tapetę na ścianie, dopóki klej jest mokry. Dlatego warto obejrzeć tapetę z każdej strony i dokładnie sprawdzić, czy wszystko zostało dobrze zrobione, by w razie czego zdążyć, dokonać ewentualnych poprawek, zanim klej zaschnie.

Planujesz tapety we wnętrzach swojego domu? W naszym sklepie znajdziesz bardzo szeroki ich wybór. Zobacz na przykład tapety Kacpra Karcza czy tapety dla graczy. Znajdziesz także kategorie tapet do poszczególnych pomieszczeń, na przykład tapety do biura. Niezależnie więc do jakiego wnętrza i jakiej aranżacji szukasz tapety, na pewno ją u nas znajdziesz.

Jednak pamiętaj, że sam wygląd tapety nie jest najważniejszy. Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj czy parametry, aby później nie mieć żadnych problemów.

Czytaj więcej

Menu
zamknij
koszyk
zamknij
powrót
Konto
zamknij